Zapewne jest wiele osób, które nie słyszały o suplementach diety. Podczas gdy jedni uważają je za korzystne w uzupełnianiu niedoborów witamin i innych cennych składników odżywczych, inni przestrzegają przed przecenianiem korzyści, jakie mają dla ludzkiego organizmu. Po jakie suplementy warto sięgnąć? W jakich ilościach należy je przyjmować? Czy istnieją "zdrowe" suplementy diety, które mogą być stosowane w celu zastąpienia witamin w żywności?

Suplementy diety to temat kontrowersyjny. Wiele mówi się o tym, że nie są one lekami, a raczej preparatami o właściwościach leczniczych. Niektóre witaminy nie mogą być uznane za suplementy. Wszystko zależy od tego, ile ich jest i w jakich proporcjach. Kolejnym ważnym pytaniem jest: Czy suplementy naprawdę działają? Na które z nich warto zwrócić uwagę, jeśli chce się być zdrowym?

Prawda o suplementach diety

Jedno jest pewne: produkt musi spełniać rygorystyczne prawo Unii Europejskiej, aby mógł być uznany za suplement diety. Zazwyczaj zawiera on składniki, które uzupełniają naszą codzienną dietę w niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki. Są to między innymi witaminy, makro- i mikroelementy, tłuszcze, enzymy czy ekstrakty roślinne. Należy pamiętać, że suplementy diety nie mają za zadanie zastąpić zdrowej, zbilansowanej diety. Ważne jest, aby wiedzieć, które suplementy diety są warte uwagi i które z nich są najlepsze dla Ciebie.

Jakim suplementom diety warto się przyjrzeć? Do swojej codziennej diety warto włączyć chlorellę, czyli najbogatsze źródło chlorofilu. To cenny sprzymierzeniec w walce z Anemią i źródło witamin z grupy B - składniki te pobudzają produkcję czerwonych krwinek i pomagają uzupełnić niedobory żelaza i wapnia. Chlorella to świetny środek oczyszczający organizm i dobre źródło białka. Może również zastąpić mięso w diecie wegetariańskiej lub wegańskiej. Kto by pomyślał, że maleńkie, zielone algi morskie mogą zawierać tak ważne dla naszego zdrowia składniki?

Jakie są najlepsze suplementy diety?

Błonnik witalny, znany również pod nazwą "błonnik oczyszczający", to kolejny wartościowy suplement diety. Składa się on z łusek owsianych, nasion psyllium i innych składników. Takie połączenie zapewnia dokładne oczyszczenie organizmu i pomaga w przypadku zaparć i obstrukcji. Błonnik witalny wspomaga trawienie, wspiera metabolizm i pomaga w eliminacji szkodliwych substancji. Osoby na diecie odchudzającej często po niego sięgają, ponieważ suplement rozszerza się w żołądku w kontakcie z wodą. Powoduje to szybkie uczucie sytości i zmniejsza apetyt. Dwie łyżeczki błonnika dwa razy dziennie wystarczą, aby poprawić pracę jelit i powstrzymać "kruczy głód" podczas stosowania diety.

Młody jęczmień to kolejny popularny suplement diety. Młody jęczmień ma wiele zalet. Odżywia, pobudza i witalizuje organizm. Uzupełnia również dzienne zapotrzebowanie na białko, beta karoten i kwas foliowy, a także minerały: wapń i żelazo. Młody jęczmień jest bogaty w witaminy z grupy B. Regularne jego stosowanie wspomaga wewnętrzne oczyszczanie organizmu i uzupełnia niedobory. Aby uzyskać najlepsze składniki odżywcze, wystarczy wymieszać jęczmień w szklance wody. Następnie można go wypić bezpośrednio po przygotowaniu.

Warto przeczytać