Choć powszechnie uważa się, że mięso i inne produkty zwierzęce są najlepszym źródłem białka, istnieje wiele roślin bogatych w ten cenny związek. Są one bardzo korzystne dla osób, które wycięły produkty zwierzęce lub szukają zdrowszych alternatyw dla wysokokalorycznych i ciężkostrawnych posiłków mięsnych.

Raczej nie ma wegetarian, którzy przynajmniej częściowo nie jedliby soi. Ta wszechstronna roślina strączkowa jest głównym źródłem białka dla wielu osób. Tofu jest popularnym produktem wytwarzanym z soi. Jest to wszechstronna roślina z rodziny strączkowych i jest głównym źródłem białka dla wielu osób. Wynika to z jego wysokiej zawartości aminokwasów, nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin i innych cennych pierwiastków, takich jak żelazo, fosfor i sód. Smak tofu to kolejny powód, dla którego tak bardzo je kochamy. Soja jest jedną z najbardziej genetycznie modyfikowanych roślin. Należy kupować ziarna tylko ze sprawdzonych źródeł (tj. Z certyfikowanych upraw ekologicznych.

Soczewica to kolejne ważne źródło białka w diecie wegetariańskiej. Jej walory spożywcze doceniano już w starożytności - wiadomo, że cywilizacje egipska i rzymska w dużej mierze zbudowane były na uprawie tej rośliny. Soczewica jest bardzo sycąca i zawiera 30% łatwo przyswajalnego białka. zawiera również witaminy z grupy B, błonnik, a także bogactwo węglowodanów i składników mineralnych, w tym potasu, fosforu i magnezu. Soczewicę można wysiewać, a zmielone ziarna wykorzystywać do wypieków.

Ciecierzyca zyskuje coraz większą popularność, nie tylko wśród wegetarian. Ziarna te , o wielkości prawie 20%, są świetnym źródłem białka. Badania naukowe wykazały, że ciecierzyca ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu krwionośnego . Obniżają zły cholesterol i zmniejszają nadciśnienie. Regularne spożywanie ciecierzycy zapobiega anemii. Dzięki niskiej zawartości tłuszczu (na poziomie 2-3% ) jest świetnym wyborem dla osób dbających o swoją wagę. Ciecierzycę można znaleźć w formie puszkowanej i świetnie nadaje się do sałatek. Ugotowane ziarno może być wykorzystane jako składnik wielu dań jednogarnkowych i jest podstawą popularnego hummusu.

Poza roślinami strączkowymi istnieje wiele innych źródeł białka roślinnego. Należą do nich migdały. aminokwas stanowi aż 12 procent ich objętości. Często zaskakuje nas zawartość białka w maleńkich ziarnach sezamu. Zawierają one prawie tyle, co jajko kurze. Nieoczyszczone ziarna zbóż również zawierają cenne białka, witaminy i błonnik. W procesie oczyszczania tracą jednak wiele z tych niezastąpionych składników. Warto przestawić się na mąki pełnoziarniste, gdy tylko jest to możliwe. Ta bezglutenowa quinoa zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy, których potrzebuje człowiek, w przeciwieństwie do innych produktów roślinnych. Warto wspomnieć o amarantusie, który jest zbożem o wyższej zawartości białka niż mleko krowie.

Warto przeczytać