Przed wiekami w Ameryce Południowej szałwia (salvia himpanica) była jedną z najchętniej uprawianych roślin przez Indian. Te niepozorne rośliny były tak ważne dla Azteków i innych plemion. Powodem są ich nasiona, znane również jako chia. Te maleńkie nasionka są naszpikowane wieloma niesamowitymi właściwościami i zawierają bogactwo składników odżywczych, których nie powstydziliby się producenci wyszukanych suplementów diety.

Podobnie jak siemię lniane, nasiona chia są oleiste. Mają większą ilość kwasów tłuszczowych omega 3 i 6 niż łosoś atlantycki. Kwasy tłuszczowe omega 3 są dobre dla zdrowia mózgu i działają relaksująco na układ nerwowy. Mają również pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy i mogą zapobiegać rozwojowi innych chorób. Warto zauważyć, że nasiona chia zawierają większość ALA (kwasów alfa-linolenowych), które mogą obniżać prawdopodobieństwo rozwoju raka piersi i szyjki mac icy, ale tylko minimalnie zwiększają ryzyko rozwoju raka prostaty u mężczyzn. Ziarna te są świetnym wyborem dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Warto przekazać cenne tłuszcze dziecku.

Właściwości odchudzające nasion chia przypadną do gustu płci pięknej. Namoczone w wodzie wchłoną 10 razy więcej wody niż samodzielnie. Powstałą masę można wtedy dodać do każdej potrawy, bez wpływu na jej smak. Pamiętaj, że nasiona chia nie stanowią najlepszego "wypełniacza" - łyżeczka ich może pokryć dzienne zapotrzebowanie na niektóre substancje, nawet kilkudziesięcioprocentowe. Nie należy jeść zbyt wielu nasion chia. Wystarczy jedna ich łyżeczka, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na niektóre substancje nawet do kilkudziesięciu procent.

Nasiona chia są świetnym wyborem dla wegetarian ze względu na dużą zawartość łatwo przyswajalnego białka. Te niepozorne nasiona są popularnym suplementem diety dla sportowców czy kulturystów ze względu na wysoką zawartość aminokwasów. Ludzie, którzy nie jedzą produktów mlecznych, mogą uzyskać wapń potrzebny do silnych kości i zębów, a także fosfor, z nasion chia.

Warto zaopatrywać się w nasiona chia wyłącznie u producentów ekologicznych. Nie chodzi tu tylko o wspieranie naturalnej produkcji żywności, choć to też jest ważne. Tylko certyfikat ekologiczny może zagwarantować, że produkt nie został skażony chemikaliami stosowanymi do ochrony i nawożenia roślin lub w zakładach produkcji masowej.

Nasiona chia można jeść między posiłkami, ale znacznie przyjemniej jest dodać je do jogurtu, musli czy sałatki owocowej. Można je również wykorzystać jako zdrowy składnik dietetycznego smoothie. Można je zmielić, aby zrobić ciasteczka i ciasta. Żel podobny w składzie do gotowanego siemienia lnianego można zrobić mieszając nasiona chia z wodą w stosunku 1/10. Spowalnia on wchłanianie węglowodanów, więc mogą go stosować osoby z cukrzycą.

Warto przeczytać