Te małe, żółtawe ziarenka od ostatnich lat nie są zbyt popularne na polskich stołach. Soja jest podstawą wielu potraw kuchni azjatyckiej, a wywodzi się z Dalekiego Wschodu. Przez Chińczyków była uważana za cudowny pokarm, a swoją popularność zawdzięcza wegetarianom i weganom. Okazuje się, że nie tylko roślinożercy mogą czerpać z niej korzyści. Dlaczego więc warto jeść soję?

Wartości odżywcze

Soja to oleista, strączkowa roślina, która pochodzi z tej samej rodziny co bób. Ma wysoką zawartość białka, więc może być stosowana jako uzupełnienie diety wegetariańskiej. Może być stosowana jako zdrowa alternatywa dla mięsa dla osób, które starają się ograniczyć jego spożycie i urozmaicić swoją dietę. Warto zauważyć, że nasiona tej małej rośliny są bogate w minerały, takie jak wapń, potas i żelazo, a także witaminy PP (witaminy z grupy B i niacyna). Soja ma również wysoką zawartość zdrowych tłuszczów, błonnika i węglowodanów, co czyni ją jednym z superfoods, czyli najbardziej odżywczych i wartościowych pokarmów na świecie.

Właściwości soi

Nie trudno zauważyć, że żywność ma znaczący wpływ na nasze zdrowie. Tworząc codzienne menu, warto wziąć pod uwagę produkty, które nie tylko dają uczucie sytości, ale także poprawiają ogólny stan zdrowia. Spożywanie soi może pomóc w zapobieganiu lub leczeniu różnych chorób i dolegliwości. Soja ma wysoki poziom saponin, które zmniejszają ryzyko rozwoju chorób serca czy miażdżycy. Związki te są odpowiedzialne za wiązanie cholesterolu i kwasów żółciowych, dzięki czemu obniżają ich poziom i chronią wątrobę. Wykazano, że zapadalność na choroby układu krążenia jest znacznie niższa w krajach, w których można regularnie spożywać tę roślinę. To tylko kilka z wielu korzyści. Ma również pozytywny wpływ na diabetyków, obniżając poziom cukru, oraz na kobiety przechodzące menopauzę - fitoestrogeny pomagają łagodzić objawy menopauzy. Nie bez znaczenia są również jej właściwości antynowotworowe i skuteczność w zwalczaniu komórek rakowych.

Produkty sojowe - czy są smaczne?

Wiele osób za najważniejsze kryterium uznaje smak potraw. Soja nie jest produktem wyjątkowym, więc nie każdemu przypadnie do gustu. Tę wadę można łatwo przekuć w zaletę - ze względu na swoją neutralność, świetnie sprawdzi się jako baza do wielu potraw i produktów. Można z niego zrobić mleko i tofu, a także kiełbaski, pastylki, pasty i wędliny. Aby uzyskać idealny smak, wystarczą zioła i przyprawy. Sos sojowy stosowany jest również w tradycyjnych kuchniach Dalekiego Wschodu. Można nim doprawiać dania chińskie lub japońskie. Jednak może być również stosowany w kuchni polskiej jako dodatek do gulaszów i zup. Możliwości jest wiele, dlatego warto próbować nowych smaków i wypróbowywać je. Szczególnie ważne jest, aby pamiętać, jak wartościowa i zdrowa jest soja.

Warto przeczytać