Witamina D jest nieodłącznie związana ze słońcem. Wiąże się to z faktem, że ekspozycja na promienie słoneczne jest najprostszym sposobem na zapewnienie odpowiedniego jej poziomu, ponieważ powoduje, że powstaje ona w skórze z 7-dehydrocholesterolu. Zadanie to jest łatwiejsze wiosną i latem, ale filtry przeciwsłoneczne UV mogą zmniejszać efektywność produkcji witaminy D. Krótsze dni i ograniczone światło słoneczne jesienią i zimą przyczyniają się do niedoboru witaminy D. Suplementacja witaminą D jest niezbędna, aby uniknąć negatywnych skutków zdrowotnych wynikających z braku wystarczającej ilości witaminy.

Witamina D - jej rola w organizmie

Witamina D jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Witamina D ma wiele korzystnych właściwości. Pomaga utrzymać odpowiednią gęstość kości i poziom wapnia w osoczu. Witamina ta jest również ważna dla prawidłowego funkcjonowania i regulacji ciśnienia krwi.

Niedobór witaminy D może mieć poważne konsekwencje

Niedobór witaminy D może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Niedobór witaminy D może powodować krzywicę u dzieci i niemowląt oraz osteomalację u dorosłych. To zmiękcza kości i zwiększa szansę na złamania. Niedobór może mieć negatywny wpływ na układ kostny, a także na funkcjonowanie mięśni i układu nerwowego. U osób z niedoborem mogą wystąpić stany zapalne skóry, wypadanie zębów, obniżona odporność. Niedobór witaminy D u mężczyzn może prowadzić do zaburzeń erekcji.

Witamina D a depresja

Badania pokazują, że niski poziom witaminy D jest związany z depresją. Nie jest jednak możliwe określenie przyczyny i skutku depresji. Na przykład, spadek poziomu witaminy może zwiększyć ryzyko rozwoju depresji. Lub jeśli depresja powoduje zmniejszenie ilości witaminy D w organizmie. Styl życia osoby cierpiącej może być czynnikiem wpływającym na niedobór. Warto zadbać o to, aby uzyskać wystarczającą ilość witaminy D.

Czy możliwe jest, aby organizm miał za dużo witaminy D?

Zarówno nadmiar, jak i niedobór witamin może być szkodliwy dla organizmu. Efekty uboczne mogą wystąpić również w przypadku witaminy D. Jednak możliwe jest uzyskanie zbyt dużej ilości witaminy D, jeśli przestrzega się zdrowej diety i unika nadmiernej ekspozycji na słońce. Witamina D jest rozpuszczalna w tłuszczach i może być odkładana w organizmie. Tylko w ten sposób może powodować problemy. W takich sytuacjach może dojść do hiperkalcemii i hipernatremii. Są to ekstremalnie wysokie poziomy wapnia i nadmierne ilości sodu we krwi.

Normy dotyczące witaminy D

Optymalne stężenie witaminy D w organizmie człowieka:

Dzieci w wieku 0-6 Miesięcy: 400 IU lub10 mg Dzieci 6-12 Miesięcy: 400-600IU lub 10-15 mg
Dzieci powyżej jednego roku życia i młodzież: 600-1,1000 IU lub 15-25mg
Dorośli: 800 2000 IU lub 20-50mg
Kobiety w ciąży: 1500-2500 lub 37,5-50mg
Dorośli z otyłością: 1600-4000 IIU lub 40-100 (w zależności od stopnia otyłości).

Jak sprawdzić poziom witaminy D?

W laboratoriach można stwierdzić, czy dany związek jest bezpieczny. Skierować może lekarz, ale można też wykonać pomiar prywatnie za cenę 60 zł. Osoby, które mają objawy takie jak choroby skóry, osteoporoza, nadmiar lub niedobór witaminy D powinny być monitorowane. Badanie to jest łatwe do wykonania o każdej porze dnia i nie wymaga od Ciebie postu.

Jak zapewnić sobie odpowiednią ilość witaminy D?

Ekspozycja na słońce jest najlepszym sposobem na zapewnienie odpowiedniego poziomu witaminy D. W lecie słońce powinno być widoczne przez co najmniej 15 minut dziennie, między 10 rano a 3 po południu, z odsłoniętym 18% ciała (odsłonięte nogi, przedramiona) i bez stosowania kremów z filtrem UV. Odpowiednia dieta i suplementacja mogą zapewnić właściwy poziom witaminy D w okresie jesienno-zimowym (od września do kwietnia). Zaleca się włączenie wielu rodzajów ryb, takich jak łosoś, tuńczyk, dorsz, śledź. Olej z wątroby dorsza i żółtka jaj są doskonałym źródłem witaminy D. Jednak w większości przypadków konieczna jest suplementacja. Aby zapewnić sobie odpowiedni poziom wymienionego związku, należy jeść dużo wspomnianych pokarmów.

Witamina D i solarium

Wielu uważa, że solarium może zapewnić odpowiedni poziom witaminy D. Słońce jest odpowiedzialne za produkcję witaminy D. Niestety, większość salonów opalania wykorzystuje promieniowanie UVA, aby osiągnąć ten efekt. Chociaż niektóre salony opalania używają promieniowania UVB, jest ono mniej skuteczne niż światło słoneczne w produkcji witaminy D. Musiałbyś pozostać w solarium przez długi czas, aby uniknąć raka skóry i nieatrakcyjnych efektów.

Witamina D - suplementacja

Suplementy na niedobory witaminy D mogą być warte inwestycji. Można je kupić w kapsułkach, tabletkach lub kroplach. Należy stosować się do zaleceń producenta. Jedna tabletka (50mg) może być przyjmowana po głównym posiłku. Ważne jest, aby jeść duży posiłek, ponieważ witamina D jest najlepiej wchłaniana przez tłuszcze. Nie należy przekraczać dziennego zalecanego spożycia.

Witamina D a ciąża oraz Witamina D a płodność.

Witamina D ma kluczowe znaczenie dla ciąży. Może prowadzić do cukrzycy ciążowej u kobiet. Może prowadzić do słabego rozwoju układu kostnego u płodu. Może to również powodować problemy dla starszych dzieci, zwiększając ryzyko rozwoju alergii. Matki karmiące muszą mieć odpowiedni poziom witaminy D. Niski poziom witaminy D może powodować problemy podczas próby zajścia w ciążę. Dzieje się tak dlatego, że między innymi zaburzona zostaje równowaga hormonalna. Niedobory mogą prowadzić do zmniejszenia płodności u mężczyzn.

Witamina D i tarczyca / Witamina D, choroba Hashimoto i witamina D.

Niski poziom witaminy D może być odpowiedzialny za rozwój chorób autoimmunologicznych. Badania wykazały, że osoby z chorobą Hashimoto są bardziej narażone na niedobór tego związku niż inni. Osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy również są dotknięte niskim poziomem witaminy D. Badania sugerują, że odpowiedni poziom witaminy D może pomóc zmniejszyć ryzyko rozwoju tych schorzeń.

Witamina D i witamina D3 to dwie różne rzeczy

Witamina D to tak naprawdę zgrupowanie substancji. W jej skład wchodzi między innymi witamina D3 czyli cholekalcyferol. Wyróżnić można również witaminę D1 i D2. Główna różnica polega na budowie chemicznej. Witamina D3 występuje głównie w tłuszczach zwierzęcych.

Witamina D - utrata wagi

Zdrowy poziom witaminy D jest niezbędny do utraty wagi. Dzieje się tak, ponieważ witamina D stymuluje uwalnianie leptyny, hormonu, który powoduje sytość i przyspiesza utratę tłuszczu. Suplementacja jest również pomocna w walce z otyłością brzuszną.

Witamina D dla wegetarian i wegan

Osoby, które przestają jeść ryby, jaja i mięso mogą być narażone na zwiększone ryzyko niedoboru witaminy D. Jak wspomniano powyżej, suplementacja może być konieczna nawet jeśli jesz dużo tych pokarmów. Osoby na diecie wegetariańskiej nie doświadczą problemów z niedoborami witaminy D, biorąc pod uwagę, że ekspozycja na światło słoneczne jest najlepszym sposobem na jej wytworzenie. Można również dokonać suplementacji. Należy jednak zauważyć, że tabletki z witaminą D nie są produkowane z produktów zwierzęcych - dostępne są suplementy w 100% pochodzenia roślinnego.

Warto przeczytać