Planując dietę w ciąży należy wziąć pod uwagę potrzeby dorastającego dziecka. Przyszła mama powinna jeść pożywne posiłki, które są bogate w witaminy i składniki odżywcze, aby wspomóc swój organizm i dać dziecku budulec do prawidłowego rozwoju. Powinniśmy jeść zbilansowaną dietę i ćwiczyć, jeśli nie chcemy przytyć. Zbilansowany plan zapewni nam to wszystko i jeszcze więcej, pozwalając jednocześnie na uśmiech przez cały ten czas.

O czym powinniśmy pamiętać? Musimy pamiętać, że podczas gdy musimy karmić nasze ciało bardziej zdrową żywnością, musimy również mieć na uwadze, że już rozwijamy kubki smakowe i nawyki żywieniowe naszego dziecka. Od Twoich wyborów będzie zależało, co zje, czego nie lubi, a co zjada z wielkim entuzjazmem. Niech to będzie zabawa poprzez próbowanie różnych menu. Równie ważna jest jakość jedzenia. Warto wiedzieć, skąd pochodzi nasze jedzenie i jak zostało wyhodowane. Będzie to miało duży wpływ na zdrowie naszego dziecka w przyszłości. Powinniśmy unikać przetworzonej żywności, fast foodów i niezdrowych przekąsek oraz jeść więcej świeżych owoców, warzyw, a mniej mrożonek.

Czy można jeść zdrowe przekąski, gdy jesteśmy głodni? Jak zaspokoić rosnące potrzeby naszego organizmu i zapanować nad szybko powracającymi zachciankami? Dobrą opcją są zboża, kasze i ryż. Pęcznieją w żołądku, więc możesz czuć się spokojna i wolna od chęci jedzenia przez dłuższy czas. Oto kilka propozycji.

Amarantus (amaranth).

Amarantus, obok ziemniaków, fasoli i kukurydzy, jest jedną z najstarszych roślin uprawnych. Był podstawowym pożywieniem w posiłkach Azteków, Majów i Inków. Paradoksalnie nazywany jest "zbożem XXI wieku" mimo braku składników odżywczych. Paradoksalnie jednak nazywana jest "zbożem XXI wieku". Wegetarianie i weganie powinni włączyć go do swojej diety, ponieważ znajdą w nim wszystkie niezbędne aminokwasy. Amarantus posiada również błonnik, który wspomaga funkcjonowanie procesu trawienia oraz łatwo przyswajalne białko. Jego wartość wynosi do 75%, czyli jest wyższa niż w mięsie.

Kratki gryczane (prażone).

Powstaje z ekstraktu z nasion gryki i jest bogata w witaminy i minerały. 100g tej kaszy może zaspokoić od 10 do 30% zapotrzebowania na witaminy z grupy B, dodatkowo 81% na mangan i ponad 50% na magnez, między innymi. Prażone (zwane też prażonymi) ziarna gryki mają lekko gorzki smak, który wzbogaca smak wielu potraw. Najlepiej komponuje się z sosami i warzywami, które zostały wcześniej przygotowane i doprawione. Polecana jest dla osób, które są bezglutenowe.

Kasza gryczana

Kasza gryczana może być wytwarzana z ziaren prosa. Jest to jedyna kasza, która ma właściwości zasadotwórcze. Dlatego najlepiej umieszczać ją obok mięs i nabiału, które z kolei są kwasotwórcze. Jest bogata w witaminy z grupy B, mangan miedź, magnez i fosfor, jest lekkostrawna . Najlepiej gotować go w roztworze wody i mleka 50/50, co nadaje mu łagodniejszy smak. Ze względu na zawartość krzemionki wzmacnia stawy i wpływa pozytywnie na wygląd i strukturę włosów, skóry i paznokci Jest pyszna zarówno na słodko jak i na ostro. Jest bardzo popularny wśród wegan i wegetarian.

Orkisz

Orkisz, znany również jako spelt to odmiana pszenicy. Była częstym gościem na średniowiecznych talerzach, a obecnie po wielu latach powraca. Ma lekko orzechowy smak i działa jako antyoksydant. To odróżnia go od zwykłej pszenicy, która w Polsce jest bardzo popularna. Orkisz jest bogaty w witaminy A, D, B1 i B2, a także niezbędne kwasy tłuszczowe, takie jak witamina B1 i B2 oraz aminokwasy. Wspomaga trawienie poprzez regulację pracy żołądka. Można go spotkać w wielu postaciach, m.in. w postaci mąki orkiszowej, płatków lub kaszy, makaronu i płatków orkiszowych.

Ryż brązowy (słodkie pełne ziarna)

Ryż brązowy to po prostu częściowo obłuskany ryż. Jest najwyższy w białko i kwas tłuszczowy ze wszystkich odmian. ma więcej mikroelementów niż biały ryż, w tym cynk, mangan i miedź. Zawiera również więcej makroelementów, takich jak fosfor, magnez, wapń i potas. Ryż brązowy to świetny wybór dla osób, które wracają do zdrowia po chorobie, kobiet po ciąży i osób ogólnie osłabionych. Nie zawiera on bowiem cholesterolu.

Quinoa (komosa ryżowa)

Uważa się, że została przywieziona z terenów uprawnych Ameryki Południowej, gdzie prawdopodobnie była uprawiana przez co najmniej 5 tysięcy lat. Jest również korzystna dla osób o niskiej odporności na sezonowe infekcje wirusowe. Quinoa ma więcej wapnia niż mleko i jest bogatsza w łatwo przyswajalne białko niż amarantus. Ma jednak również najwięcej tłuszczów. Jest bogata w wapń i żelazo, a także witaminę E.

Warto przeczytać