Co to ma wspólnego z fruktarianizmem, frukturianizmem i frukturystyką? Jest to dosłowne tłumaczenie pokarmów, które nie zostały jeszcze ugotowane. Ale co to oznacza w praktyce? Czy frutarianie mogą jeść sałatę lub marchewkę? To jest dopiero ciekawa dieta!

Frutarianizm bywa nazywany "roślinnym weganizmem". Zwolennicy frutarianizmu twierdzą, że jest to coś więcej niż dieta. To niemal styl życia, który skupia się na jedzeniu tylko owoców i warzyw. Zakłada, że zbieranie roślin nie powoduje ich śmierci lub zniszczenia, wyklucza też obróbkę termiczną. Czy taka dieta nie jest czasem szkodliwa?

Czy zdrowa dieta oparta na owocach jest zdrowa?

Najbardziej restrykcyjną formą weganizmu jest dieta frutariańska. Wymaga ona bowiem spożywania wyłącznie owoców, co choć na początku może brzmieć super zdrowo, nie jest prawdą. Wyklucza ona mięso, mleko, jajka i inne produkty pochodzenia zwierzęcego. Najwięcej miejsca w menu frutarian zajmują jednak owoce, nasiona i orzechy. Odrzucają oni gotowanie, pieczenie i inne obróbki termiczne żywności. Frutarianie podkreślają znaczenie etycznego aspektu zbierania: nie należy ranić rośliny podczas zbiorów.

Na czym polega dieta frutariańska? Jej podstawą są owoce takie jak cytrusy, jabłka, melony, czereśnie, melony i banany. W takim menu poczesne miejsce zajmują również rośliny oleiste, takie jak awokado, kokosy i oliwki. Są one niezbędnym źródłem zdrowych tłuszczów. Owocowcy uwielbiają suszone owoce, takie jak rodzynki, śliwki, daktyle. Ale co z warzywami? Co z warzywami? Nie wolno im jeść wielu z nich, ale mogą jeść niektóre, np. pomidora, ogórka. Nie mogą jednak jeść sałaty ani marchewki. Frutarianie nie mogą jeść owoców, które po zerwaniu "zabiłyby" rośliny. W ich menu dozwolone są tylko owoce rosnące na drzewach lub uprawiane ekologicznie. Należy jeść mniejsze posiłki co 2-3 godziny i spożywać minimum 2 litry płynów dziennie. Fruitarianie mogą cieszyć się sokami i owocowymi smoothies, ale muszą unikać pestycydów i innych substancji chemicznych.

Czy warto przejść na frutariański styl życia?

Choć zdania w tej kwestii są podzielone, zwolennicy twierdzą, że jest wiele korzyści. Wiadomo, że obróbka termiczna niszczy enzymy i minerały oraz prowadzi do rozkładu i zniszczenia witamin w warzywach i owocach. Wysoka temperatura może również powodować ścinanie białka, które jest wynikiem długotrwałego gotowania lub głębokiego smażenia. Sprawia to, że żywność nie nadaje się do użytku. Solenie i nadmierna obróbka termiczna mogą również powodować powstawanie substancji rakotwórczych podobnych do tych, które znajdują się w papierosach. Frutarianie jako ostateczny argument przytaczają również fakt, że w czasach starożytnych człowiek nie znał ognia, więc jadł wszystko, co było bezpieczne do spożycia bez podgrzewania. Choć dieta frutariańska z pewnością ma swoje zalety, należy pamiętać, że nie każdy może się na nią przestawić.

Warto przeczytać