Wciąż jest podstawowym produktem w wielu gospodarstwach domowych. Słodzimy nim nasze herbaty i dodajemy do wypieków. Czasem nawet nieświadomie kupujemy żywność i napoje, które są nim naszpikowane. Biały cukier - jedna z najbardziej uzależniających substancji na świecie, często nazywana jest jedną z "białych śmierci". Biały cukier ma nie tylko niską wartość odżywczą, ale również powoduje spustoszenie w organizmie. Zakwasza organizm, powoduje wypłukiwanie witaminy B1 i niszczy błony śluzowe odpowiedzialne za odporność miejscową. Biały cukier to najprostsza droga do otyłości i chorób serca. Może też prowadzić do przewlekłych chorób zwyrodnieniowych. Czy musimy przestać jeść słodkie przysmaki, aby uniknąć tych uciążliwych skutków ubocznych? Nie da się być bardziej prawdomównym! Istnieje wiele wspaniałych opcji dla alternatyw cukrowych. Istnieje wiele opcji dla ciemnych cukrów, takich jak miód lub cukier trzcinowy. Masz również opcję stewii lub ksylitolu, który jest cukrem pozyskiwanym z gałęzi brzozy i ma właściwości odkwaszające. Syrop słodzący to produkt, który staje się w Polsce bardziej popularny niż wyroby cukiernicze.

Syropy do słodzenia z buraków, trzciny cukrowej, a także ze zbóż, takich jak jęczmień, orkisz i inne. Można też spotkać produkty z daktyli czy agawy. Każde źródło cukru ma swoje unikalne właściwości, więc warto stosować je zamiennie. Syropy słodzące z trzciny cukrowej i buraków (melasy), mają wysoką zawartość żelaza. Jest ono niezbędne do produkcji i utrzymania czerwonych krwinek. Jest również niezbędne dla metabolizmu. Jęczmień natomiast wspiera pracę jelit i pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu. Syrop ze słodzika orkiszowego może być również stosowany jako alternatywa dla białego cukru. Wpływa on pozytywnie na funkcjonowanie i zdrowie wielu narządów wewnętrznych, takich jak wątroba, nerki, serce. Osoby w okresie rekonwalescencji, osłabione lub cierpiące na anemię mogą mieć do niego dostęp, ponieważ pomaga zwalczać infekcje i odżywia komórki. Kobiety mające problemy z menopauzą powinny włączyć do swojej diety produkty bogate w potas oraz daktyle, np. syrop. Jest on odpowiedzialny za utrzymanie równowagi wodnej organizmu.

Syrop z agawy zasługuje na osobny akapit. Jest bogaty w inulinę , naturalny błonnik, który ma właściwości probiotyczne. Pomaga utrzymać zdrowie populacji bakterii i obniża cholesterol . Ponieważ ma indeks glikemiczny czterokrotnie niższy niż biały cukier, jest polecany osobom chorym na cukrzycę lub próbującym schudnąć. Syrop z agawy może być również stosowany do detoksykacji organizmu i usuwania toksycznych metabolitów.

To tylko kilka z wielu syropów słodzących dostępnych na rynku. Jest jeszcze kilka innych syropów słodzących, o których warto wspomnieć. Należy do nich syrop ryżowy, który dostarcza witaminę B i węglowodany złożone oraz syrop klonowy, który jest niezwykle popularny w Stanach Zjednoczonych. Jest on obciążony fosforem i manganem, magnezem i potasem.

Używanie któregokolwiek z wymienionych syropów jest nie tylko dobre dla zdrowia, ale także konieczne. Są one świetnym dodatkiem do naleśników czy ciast, dzięki czemu możemy bardziej cieszyć się ulubionymi posiłkami, nie martwiąc się o swoje zdrowie.

Warto przeczytać