Według starej chińskiej legendy, cesarz Shen Nung siedział kiedyś pod drzewem herbacianym podczas odpoczynku. Było słoneczne popołudnie i władca chciał ugasić pragnienie, więc sięgnął po swój ulubiony napój - przegotowaną wodę. Los chciał, że kilka listków wpadło do garnka z wrzątkiem, a wyjątkowy smak wywaru zachwycił spragnionego cesarza. Tak właśnie, według starożytnych legend, powstała zielona herbata, jeden z najpopularniejszych i najzdrowszych napojów na świecie. Dowiedz się więcej o zaletach zielonej herbaty i dlaczego warto ją pić.

Shen Nung, chiński władca, wiedział, co jest dobre dla zdrowia. Zielona herbata to cenny dla zdrowia napar. Zawiera wiele cennych minerałów, które mogą poprawić stan ciała i umysłu. To prawdziwa "bomba witaminowa", dostarczająca antyoksydantów, witamin, alkaloidów i pierwiastków śladowych (m.in. fluoru, manganu, wapnia i cynku). Zielona herbata jest nie tylko dobra dla zdrowia, ale ma też wyjątkowy smak, który sprawi, że będziesz chciał ją pić codziennie.

Zielona herbata ma wiele korzyści

Zielona herbata to przedmiot, który Japończycy uważają za niemal magiczny. Twierdzą oni, że regularne spożywanie zielonej herbaty może wyleczyć ponad 60 chorób i dolegliwości, poprawić metabolizm, chronić przed wieloma chorobami oraz zwiększyć ostrość umysłu. Naukowcy od kilkunastu lat wiedzą, że zielona herbata ma najlepsze właściwości zdrowotne ze wszystkich napojów.

W czym tkwi sekret bogactwa zielonej herbaty w witaminy, i inne substancje? Po pierwsze, sposób przygotowania. Zielona herbata powinna być zaparzona w ciągu godziny od zebrania jej liści. Następnie należy poddać ją obróbce. Unikanie fermentacji pozwala na zachowanie cennych składników. W małych listkach zachowuje się bowiem najwięcej witamin, alkaloidów, mikroelementów i garbników. Zielona herbata ma dużą zawartość potasu, miedzi i cynku, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

Zielona herbata dla urody i zdrowia

Jak zielona herbata wpływa na zdrowie? Zmniejsza szansę na rozwój raka. Wiele międzynarodowych badań wykazało, że zielona herbata zawiera silne przeciwutleniacze, które chronią komórki przed szkodliwym działaniem czynników rakotwórczych. Wiadomo, że zielona herbata zwiększa odporność komórek na nowotwory skóry, które są w dużej mierze spowodowane przez promieniowanie ultrafioletowe. Zielona herbata ma również pozytywny wpływ na sprawność umysłową i chroni przed rozwojem demencji. Według Japończyków wystarczy 4-6 filiżanek dziennie, aby zapobiec rozwojowi choroby Alzheimera. Zgadzają się z nimi również naukowcy z Bostonu, którzy dowodzą, że zielona herbata może chronić mózg przed negatywnymi skutkami upływu czasu. Zielona herbata to świetny partner w kwestiach związanych z urodą. Jest składnikiem występującym w wielu kosmetykach. Pomaga zmniejszyć działanie wolnych rodników, chroni skórę przed zmarszczkami i starzeniem się, a także pomaga w przypadku trądziku i stanów łojotokowych.

Warto przeczytać