Nie przypadkiem oleje omega należą do grupy Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNTK). Kiedyś były znane jako witamina F. Każdy z nich odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu organizmu. Dzieli się je na trzy grupy: omega-3, 6 i 9. Mają pozytywny wpływ na zdrowie układu sercowo-naczyniowego oraz wpływają na poziom lipidów. Warto poznać właściwości kwasów omega pochodzenia roślinnego oraz dowiedzieć się, jak utrzymać ich prawidłowy poziom w organizmie.
Kwasy omega-3.
Czym są kwasy Omega-3?
Jak wspomniano we wstępie, kwasy omega-3 są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wpływają pozytywnie na profil lipidowy, obniżają cholesterol, zmniejszają ryzyko zawału serca, spowalniają starzenie, a także wykazują działanie przeciwnowotworowe. Są również korzystne w przypadku występowania lub zapalnych chorób stawów, a także w zaburzeniach rytmu serca.
Jakie korzyści płyną ze stosowania kwasów Omega-3?
Olej rzepakowy i olej lniany są dobrymi źródłami kwasu tłuszczowego omega-3. Również kwasy omega-3 z alg morskich mogą być dobrym źródłem. Chociaż istnieje wiele produktów, które zawierają kwasy omega-3, nie wszystkie z nich są równie skuteczne. Kluczową kwestią jest zdolność i odporność organizmu na różne rodzaje omega-3. Najłatwiej przyswajalne odmiany to EPA (eikozapentaenowy) i DHA [dokozaheksaenowy]. Odmiana ALA (a-linolenowa) jest mniej skuteczna, ponieważ organizm musi ją przekształcić w EPA i DHA. Dzienne zalecane spożycie EPA/DHA wynosi 3-5 g przy stosunku EPA:DHA 3:2.
Źródła i funkcje kwasów Omega-3 dla dzieci
Ponieważ są one niezbędne w rozwoju mózgu i wzroku, kwasy tłuszczowe omega-3 są niezbędne od samego początku życia. Matka karmiąca powinna stosować zdrową dietę bogatą w źródła kwasów tłuszczowych omega-3. Dziecko może otrzymywać kwasy w postaci oleju z wątroby dorsza lub suplementów dla najmłodszych po 6 miesiącu życia. Jeśli dziecko je już pokarmy stałe, warto dodać do diety ryby dwa razy w tygodniu według planu rozszerzania diety.
Kwasy omega-3 a choroba Hashimoto
Osoby dotknięte chorobą Hashimoto powinny zadbać o to, aby w ich diecie znalazła się odpowiednia ilość kwasów omega-3, ze względu na ich działanie łagodzące stany zapalne, dzięki czemu wspomagają leczenie chorób autoimmunologicznych. Schorzenie to może również powodować problemy z włosami. Na to również mogą pomóc kwasy Omega-3, które dodatkowo mogą pogorszyć stan włosów.
Kwasy Omega-6
Gdzie można znaleźć kwasy Omega-6?
Organizm nie potrafi wytworzyć kwasów omega-6, więc muszą być one pozyskiwane poprzez odpowiednie odżywianie. Znajdują się one w wielu produktach, co jest dobrym rozwiązaniem. Należą do nich: olej słonecznikowy i sojowy, olej słonecznikowy, pestki dyni i słonecznika, nasiona sezamu, orzeszki ziemne, awokado. Spożywanie margaryn wyprodukowanych z wymienionych olejów może pomóc w uzupełnieniu niedoborów.
Funkcje kwasów Omega-6
Organizm jest bardzo uzależniony od kwasów omega-6. Regulują one metabolizm i obniżają ciśnienie krwi. Pomagają utrzymać zdrowy układ kostny i chronią przed utratą kości. Jedną z ich dobroczynnych właściwości jest stymulowanie wzrostu włosów.
Stosunek kwasów Omega-3 i Omega-6
Organizm powinien otrzymywać od 2 do 4 gramów zarówno kwasów omega-3 jak i 6. Tylko wtedy można cieszyć się ich pozytywnymi właściwościami. Nadmierne spożycie kwasów omega-6 może m.in. zwiększać ryzyko zachorowania na raka i powodować arytmię w sercu. Może też zmniejszać produkcję olejów omega-3 w organizmie.
Kwasy omega-9.
Kwasy omega-9 - Działanie i występowanie
Kwasy omega-9 pozytywnie wpływają na układ krążenia i układ pokarmowy, regulują poziom cholesterolu we krwi, a także pomagają zmniejszyć ryzyko wystąpienia kamieni żółciowych. Spożywanie oliwy z oliwek, siemienia lnianego, oleju lnianego czy oleju sezamowego może pomóc zwiększyć ich poziom.
Ciąża: Kwas tłuszczowy omega-3, omega-6 i omega-9
Niezwykle istotne jest, aby kobiety w ciąży spożywały w swojej diecie odpowiednią ilość kwasów tłuszczowych. Są one niezbędne do prawidłowego rozwoju i kształtowania się płodu. Wspomagają również rozwój jego układu nerwowego, układu krążenia oraz układu wzrokowego. Kobiety powinny w tym czasie stosować zalecane suplementy diety oraz uzupełniać swoją dietę o kwasy omega z naturalnych źródeł. W czasie laktacji kwasy omega są niezbędne dla rozwoju dziecka. Są one również niezbędne, gdy mleko matki jest podawane dziecku. Są one niezbędne dla rozwoju niemowlęcia, podobnie jak w okresie prenatalnym.
Kwasy omega w diecie wegańskiej
Ryby i oleje rybne są najlepszym źródłem kwasów tłuszczowych. Nie oznacza to, że weganie muszą zmienić swoje nawyki żywieniowe, aby uzyskać odpowiednie ich ilości. Muszą jedynie zwiększyć spożycie oleju lnianego i mieć świadomość, że suplementy mogą zawierać tłuszcze zwierzęce. Istnieją specjalne wegańskie suplementy, które zawierają kwasy omega pozyskiwane z alg morskich.
Warto przeczytać
- 22 lipca 2024
Przed wiekami w Ameryce Południowej szałwia (salvia himpanica) była jedną z najchętniej uprawianych roślin przez Indian. Te niepozorne rośliny były tak ważne dla Azteków...
Czytaj dalej- 17 lutego 2024
Brak chleba na śniadanie może wydawać się niewyobrażalny, ale istnieje wiele innych produktów zbożowych, które mogą stanowić równie smaczne i zdrowe...
Czytaj dalej