Ponad 60% ciała człowieka składa się z wody. Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dzięki niej możliwe jest krążenie krwi, trawienie i wchłanianie. Pozwala również na skuteczną termoregulację. To tylko kilka powodów, dla których woda jest tak ważna. Pytanie brzmi: jaką wodę wybrać? Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wody, m.in. mineralna, źródlana, lecznicza, stołowa. Która z nich jest najlepsza?

Woda mineralna

Woda mineralna a woda źródlana

Ważne jest, aby wyjaśnić różnice pomiędzy tymi dwoma najpopularniejszymi rodzajami wody dostępnymi w sklepach. To, co wyróżnia wodę, to ilość minerałów w niej zawartych. Wartość ta jest niższa w przypadku wody źródlanej, przez co nadaje się ona bardziej do parzenia herbaty czy kawy. Woda mineralna jest nasycona w związki mineralne. W zależności od stężenia można wyróżnić wodę niskozmineralizowaną, średnio i wysoko zmineralizowaną.

Wody mineralne gazowane lub niegazowane

Gazowana woda mineralna to taka, która została nasycona dwutlenkiem węgla. Jego stężenie może być różne. Woda nisko nasycona ma stężenie mniejsze niż 1500mg/l, średnio nasycona ma stężenie od 1501 mg/l do 4000 mg/l, a wysoko nasycona ma stężenie większe niż 4001mg/l. Pobudza trawienie i zwiększa apetyt, a wiele osób lubi, gdy smakuje lepiej. Nie jest zalecana dla wszystkich. Osoby z nadciśnieniem lub zespołem jelita drażliwego powinny wybierać wody mineralne niegazowane.

Woda mineralna z jodem

Niezbędne jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania tarczycy poprzez dostarczenie odpowiedniej ilości jodu. To właśnie ten mikroelement sprawia, że nadmorskie powietrze jest tak korzystne dla organizmu. Jod jest niezbędny do syntezy hormonów tarczycy. Proces ten może zostać zaburzony i spowodować niedoczynność lub powiększenie tarczycy.

Woda mineralna dla niemowląt

Niemowlętom nie należy podawać wody mineralnej. Pamiętajmy, że niemowlęta do 6 miesiąca życia potrzebują tylko mleka matki i żadnej dodatkowej wody. Można ją wprowadzić po 6 miesiącu życia, ale tylko z wodą źródlaną. Woda mineralna nie jest zalecana dla starszych dzieci, ponieważ może zbytnio obciążać ich nerki.

Woda mineralna - skład.

Woda mineralna składa się z wodorowęglanów i fluorków, chlorków, a także wapnia, magnezu, potasu, sodu. Osoby z nadkwasotą powinny pić wodę bogatą w wodorowęglany, które alkalizują kwaśną treść żołądka. Ponieważ sód pomaga utrzymać zdrową równowagę kwasowo-zasadową, najlepiej wybierać wodę niskosodową. Wynika to z faktu, że sód jest powszechnym minerałem w diecie wielu ludzi. Magnez jest niezbędny dla struktury kości, równowagi nerwowej i mięśniowej. Niedostateczna ilość magnezu może powodować skurcze i ogólną drażliwość. Fluor jest również odpowiedzialny za tworzenie się zębów i kości, a także może wpływać na równowagę wapniowo-fosforową organizmu.

Ile wody mineralnej należy wypić po otwarciu?

Czas, w którym należy wypić wodę po otwarciu butelki, jest podany przez producenta na etykiecie. Okres ten często można mierzyć w godzinach. Woda mineralna jest szczególnie wrażliwa, ponieważ zawiera mikro- i makroelementy. Oznacza to, że po pewnym czasie traci swoje dobroczynne właściwości. Nie oznacza to jednak, że po upływie określonego czasu woda nie będzie bezpieczna do picia. Należy pilnować tego okresu ze względu na mineralizację oraz dlatego, że plastikowe butelki ulegają biodegradacji. Po pewnym czasie zaczyna uwalniać do wody substancje chemiczne, czego lepiej unikać.

Woda źródlana

Podstawowe informacje o wodzie źródlanej

Woda mineralna jest bezpieczna do picia, ponieważ ma niską zawartość składników mineralnych (w granicach 200-500 mg/l). Można ją stosować do przygotowywania posiłków, np. dla dzieci, oraz do parzenia herbaty lub kawy. Może być również używana przez kobiety w ciąży. Mimo niskiej mineralizacji zawiera związki takie jak m.in. magnez, wapń i sód.

Woda źródlana - gazowana czy niegazowana?

Wodę źródlaną można spożywać bez ograniczeń, jednak jej gazowana wersja może nie być odpowiednia dla wszystkich. Wody źródlanej powinny unikać dzieci i kobiety karmiące piersią, a także osoby z zespołem jelita drażliwego. Woda gazowana może również szybciej wywoływać pragnienie i powodować spożywanie mniejszej ilości wody niż organizm potrzebuje do efektywnego funkcjonowania.

Woda źródlana o niskiej zawartości sodu lub wysokiej zawartości sodu

Woda niskosodowa ma poziom sodu poniżej 20mg/L. Zalecana jest dla osób z wysokim ciśnieniem krwi, chorobami serca, cukrzycą i innymi schorzeniami. Woda wysokosodowa może być zalecana przy diecie niskosodowej. Należy jednak pamiętać, że sól jest głównym źródłem sodu w diecie, więc niedobory występują rzadko. Mogą one występować najczęściej u osób, które więcej ćwiczą i produkują więcej sodu poprzez pot. Nadmiar tego pierwiastka może prowadzić do zatrzymania wody (obrzęków) w organizmie, co może zwiększyć ryzyko zawału serca.

Woda stołowa

Co to jest woda stołowa?

Mieszając wodę źródlaną z wodą mineralną lub dodając do niej minerały, powstaje woda stołowa. Można ją kupić w formie gazowanej lub niegazowanej. Woda ta pełni funkcję zdrowotną i profilaktyczną. Często jest dostosowana do specyficznych potrzeb kobiet w ciąży. Produkty te nie mogą być reklamowane jako naturalne, ponieważ zawierają zmodyfikowane ilości minerałów. Nie neguje to jednak faktu, że mogą być bardzo zdrowe.

Woda lecznicza

Definicja wody leczniczej

Wody lecznicze to naturalne wody podziemne, które nie zostały zanieczyszczone chemicznie ani mikrobiologicznie. Posiadają minimum 1000 mg/l zawartości minerałów (przy czym najwyższa wartość przekracza 4000 mg/l, a czasem sięga nawet 24 000 mg/l) i/lub zawierają specyficzne jony lecznicze, takie jak żelazo, fluorki czy jodki. Mają też naturalne różnice w swoich właściwościach fizycznych i chemicznych.

Leczenie wodą leczniczą

Wody lecznicze mogą być bardzo korzystne dla zdrowia i mogą pomóc w wielu dolegliwościach. Ich stosowanie jest podobne do terapii lekowej. Powinny być przyjmowane tylko pod nadzorem lekarza. Taka kuracja trwa zazwyczaj od 3-4 tygodni. Wody lecznicze możesz stosować w leczeniu konkretnych schorzeń, np. dotyczących układu moczowego lub w celu uzyskania efektu ogólnoustrojowego.

Woda lecznicza - Właściwości.

Właściwości wód leczniczych zależą od ilości i proporcji składników oraz czasu ich spożywania. Woda lecznicza może być pomocna w leczeniu reumatyzmu, cukrzycy i zgagi.

Woda alkaliczna

Woda alkaliczna znana jest również jako woda alkaliczna. Charakteryzuje się ona pH powyżej 7,5. Równoważy poziom kwasowo-zasadowy organizmu, co może mieć duży wpływ na przebieg wszystkich żywych istot. Woda ta jest bardzo dobra do nawilżania, oczyszczania i odkwaszania organizmu, a także do poprawy samopoczucia. pH większości dostępnych w handlu wód mineralnych i źródlanych wynosi około 5-7,5. Najlepsze wody to wody naturalne o wysokim wskaźniku pH. Na rynku można znaleźć również dostępne wody sztucznie modyfikowane. Są one wytwarzane przez jonizatory.

Która z nich jest lepsza do picia wody?

Najlepszym rozwiązaniem jest szklana butelka. Jest łatwa do ponownego użycia, nie zmienia smaku i nie ma negatywnego wpływu na środowisko. Te zalety są jednak często przyćmione przez kwestie ekonomiczne. Butelki plastikowe są lżejsze, tańsze i trwalsze od szklanych. Powoduje to większą sprzedaż. W wysokich temperaturach plastikowe butelki mogą uwalniać do napoju niebezpieczne składniki. Coraz trudniej jest znaleźć na półkach supermarketów wodę w szklanych butelkach. A nawet jeśli się ją znajdzie, to często może być droższa od plastikowego opakowania.

Warto przeczytać