Kiełki są cennym dodatkiem do codziennej diety każdego człowieka. Skiełkowane nasiono jest warte więcej niż nieskiełkowane lub dojrzała roślina. W tym wyjątkowym procesie uwalniane są białka, węglowodany i tłuszcze wcześniej "ukryte" w suchym ziarnie oraz powstają duże ilości witamin. Wszystkie te związki są najlepiej przyswajane przez organizm w momencie kiełkowania. Regularne spożywanie kiełków poprawia odporność, ogranicza starzenie się organizmu, zapobiega nowotworom, wpływa pozytywnie na wygląd i zdrowie włosów oraz skóry.

Omówmy teraz główne korzyści płynące z kiełków, a także to, w jaki sposób można dostać w swoje ręce to "jedzenie wszystkich". Chociaż można pokusić się o zakup gotowych kiełków ze sklepu, nic nie daje większej satysfakcji niż wyhodowanie własnych. Warto zaznaczyć, że tylko wtedy możemy mieć pewność, że trafi do nas produkt w 100 procentach naturalny, który, naturalnie, jest najzdrowszy.

Nasiona zakupione w sklepie ogrodniczym nie nadają się do kiełkowania, ponieważ zostały zanieczyszczone szkodliwymi środkami chemicznymi, takimi jak pestycydy. Najlepiej jest kupować nasiona uprawiane ekologicznie, które są przeznaczone tylko do kiełkowania.

Istnieje wiele sposobów na uprawę kiełków. Najlepszym sposobem na profesjonalną uprawę kiełków jest zastosowanie kiełkownicy. Jest to zestaw nakładających się na siebie tacek z otworami. Umożliwia on wentylację, dostęp światła i pozwala na odprowadzenie nadmiaru wody po tym, jak je przepłuczesz. Kiełkownica może kiełkować wiele rodzajów nasion jednocześnie, co jest ogromną zaletą.

Choć są one bardziej pracochłonne niż kiełkownice, nadal istnieją sposoby na wyhodowanie kiełków bez nich. Wszystkie metody mają na celu zapewnienie nasionom odpowiedniej ilości wilgoci, powietrza i oświetlenia w zależności od ich gatunku. Im bardziej zielone są kiełki, tym więcej światła będą potrzebowały. Lniany worek jest najlepszą metodą do kiełkowania większych nasion, takich jak fasola, ziarna i soczewica. Blokuje on światło, ale pozwala na swobodny przepływ powietrza. Wstępnie namoczone i opłukane nasiona można umieścić w woreczku, a następnie dwa razy dziennie zanurzyć w letniej wodzie na około minutę. Torebkę należy powiesić w miejscu umożliwiającym ściekanie wody.

Inną popularną metodą jest kiełkowanie kiełków w słoiku. Należy pamiętać, że nie skiełkowane nasiona nie powinny przekraczać 1/4 objętości naczynia. Ponadto zamiast zakrętki można użyć gazy lub ściereczki. Płucz kiełki w słoiku co najmniej dwa razy dziennie. Następnie odwróć naczynie do góry nogami, aby odsączyć nadmiar wody.

Kiełki światłolubne możesz też hodować na sicie, czyli ligninie. Oba podłoża nadają się do rozwoju kiełków, pod warunkiem, że będą podlewane 2-3 razy dziennie, a nadmiar wody będzie odsączany.

Do produkcji ekologicznych, zdrowych kiełków nie potrzeba drogiego sprzętu ani specjalistycznej wiedzy. Każdy może mieć dostęp do tego niesamowitego źródła witamin i czerpać z niego to, co najlepsze przy odrobinie cierpliwości i chęci - wystarczą tylko chęci i cierpliwość.

Warto przeczytać