Amarantus był uprawiany przez Azteków i Majów już wieki temu. Do dziś jest jednak popularnym artykułem spożywczym. Nowoczesne techniki badawcze dopiero niedawno zaczęły w pełni rozumieć unikalne właściwości tego ziarna. Nazywa się go "zbożem XXI wieku" i skupia się na zaspokojeniu rosnącego zapotrzebowania na żywność w krajach rozwijających się.

Amarantus, znany również jako szarłat, to zaskakująca roślina. W swoich ziarnach może zawierać aż 75% białka - więcej niż ulubiona przez wegetarian soja i więcej niż mięso i mleko. Nie jest to białko niskiej jakości. Zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest również wysoce strawne. Ziarna amarantusa są bardzo pożywne i sycące, gdy są odpowiednio przetworzone.

Regularne spożywanie amarantusa może mieć pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego. Jego wysoka zawartość błonnika, która jest wyższa niż w płatkach owsianych, od dawna uważana jest za najlepsze lekarstwo na zaparcia i inne problemy trawienne. Błonnik pomaga wyeliminować zalegającą treść jelitową, która może prowadzić do wielu chorób. Amarantus jest bardzo łatwy do strawienia, więc nie obciąża układu pokarmowego. Nie zawiera glutenu, dzięki czemu jest doskonałym źródłem składników odżywczych dla osób mających problemy z trawieniem tej substancji. Ciasteczka z amarantusa stały się bardzo popularne. Są sycące, pełne energii i łatwe do strawienia. Stanowią świetny sposób na zaspokojenie słodkości bez dodawania zbędnych kalorii. Każde 100g nasion amarantusa zawiera aż 15mg żelaza. To więcej niż szpinak, który jest najlepszym źródłem żelaza. Anemia może wynikać z braku tego pierwiastka. Jeden posiłek zawierający 100 g nasion amarantusa zapewni dzienne zapotrzebowanie na żelazo. Zawiera również 1/3 zalecanego dziennego spożycia wapnia, minerału, który pomaga w budowie naszych kości i zębów. Nasiona amarantusa zawierają również magnez, fosfor, potas oraz bogactwo witamin porównywalne z innymi wartościowymi zbożami. Najwięcej możesz zyskać, podając ugotowany amarantus do obiadu zamiast kaszy czy ziemniaków.

Kolejne badania naukowe wciąż potwierdzają zdrowotne właściwości amarantusa. Wiadomo, że amarantus jest świetnym produktem dla tych, którzy mają specjalne potrzeby dietetyczne, takie jak anemicy, diabetycy, celiakia i osoby z hiperlipidemią. To zboże jest dobre dla osób zdrowych, które chcą dać swojemu organizmowi to, co najlepsze. Aby cieszyć się świetną kondycją fizyczną i dobrym samopoczuciem, wystarczy posypać poranne musli nasionami amarantusa ekspandowanego. Można też od czasu do czasu wykorzystać mąkę z jego nasion do domowych wypieków.

Warto przeczytać