Wielu osobom konopie kojarzą się z odurzającymi właściwościami. Ważne jest jednak, aby odróżnić odmianę indyjską od nasiennej. Włókna konopi były w przeszłości wykorzystywane do produkcji papieru, ubrań, a nawet twardych jak stal części karoserii samochodowych. Mimo że na jakiś czas o niej zapomniano, niesamowite zalety tej rośliny są odkrywane na nowo. Jej wszechstronność i właściwości prozdrowotne są doceniane przez coraz większą liczbę osób.

Właściwości oleju konopnego

Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędne są kwasy omega 3 i 6. Olej konopny zawiera odpowiednią ilość tych kwasów. Mogą one zapobiegać rozwojowi i postępowi nowotworów, poprawiać poziom cukru we krwi, zmniejszać bóle reumatyczne, a także pozytywnie wpływać na włosy, skórę i paznokcie. Olej konopny zawiera również cenne pierwiastki, takie jak wapń, cynk i fosfor. Jest również bogaty w witaminy A, E i B. Minerały te wspomagają wewnętrzne funkcjonowanie układu odpornościowego, sercowo-naczyniowego i hormonalnego organizmu. Jest środkiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym, który przyspiesza regenerację organizmu oraz chroni przed miażdżycą i innymi chorobami, takimi jak udary, nowotwory, udary, zawały serca, miażdżyca. Obniża poziom złego cholesterolu oraz pozytywnie wpływa na pamięć i koncentrację. Jego kojące i wszechstronne właściwości lecznicze pomagają w wielu dolegliwościach, takich jak egzema i łuszczyca. Chroni i wzmacnia od wewnątrz, ale może być również stosowany w kosmetyce jako składnik kremów do twarzy, masek do włosów i olejków do masażu. Osoby niejedzące mięsa mogą również skorzystać z zawartości białka w oleju konopnym, które jest lekkostrawne.

Olej konopny

Warto zainwestować w olej z nasion konopi i zadbać o to, by mieć go pod ręką. Może on pomóc Ci nie tylko zachować zdrową i piękną skórę, ale także wzbogacić smak wielu potraw. Najbardziej wartościowy jest olej tłoczony na zimno, nierafinowany. Zachowuje swój naturalny zielonkawy kolor i orzechowy posmak, a także wszystkie swoje dobroczynne właściwości. Zwracaj uwagę na oznaczenia na etykietach. Certyfikowane uprawy organiczne dadzą produkty wysokiej jakości. Olej konopny należy spożywać wyłącznie na zimno, gdyż pod wpływem zbyt wysokiej temperatury traci cenne właściwości. Można go stosować jako dodatek do sałatek, łącząc go z musztardą, winiakiem balsamicznym, przyprawami, sokiem z cytryny i innymi ulubionymi składnikami. Można go wykorzystać jako bazę do tradycyjnego pesto lub smarować nim bezpośrednio pieczywo z masłem lub margaryną. Może być również stosowany do wzbogacenia smaku zup, sosów i gotowanych warzyw. Należy go jednak dodawać po obróbce termicznej, najlepiej przed podaniem. Najlepiej przechowywać ją w chłodnym i suchym miejscu.

Warto przeczytać