Jest to jeden z najdawniejszych symboli Wielkanocy. Malowana pisanka od wieków gości na stołach. Tradycja malowania jaj sięga kultury chrześcijańskiej. Dowody na malowanie i rysowanie jaj znajdujemy już w starożytności. Swoją tysiącletnią sławę jajko zawdzięcza wartościom odżywczym i życiodajnej mocy, która daje nadzieję na odrodzenie się istnienia.

Sława ta została nieco przyćmiona przez wieloletnie teorie o szkodliwym działaniu cholesterolu, który w dużych ilościach znajduje się w jajkach. Najnowsze badania nie potwierdzają tej tezy. Zamiast tego dowodzi się, że jajka mają cenne właściwości i prozdrowotne działanie na organizm człowieka.

Superżywność

Profesor Tadeusz Trziszka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu od wielu lat bada jaja kurze i udowodnił, że są one najlepszym produktem natury - swoistą "kapsułą życia". Jajo zawiera wszystkie niezbędne składniki do powstania i rozwoju życia. Zawiera również wszystko, czego potrzebuje zarodek, aby stać się silnym, zdrowym pisklęciem.

Jajo jest bogatym źródłem składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu: aminokwasów, składników mineralnych i witamin z grupy B (zwłaszcza B12, ryboflawiny), witamin A i D, E, żelaza oraz pełnowartościowego białka.

Jednym z największych osiągnięć profesora Trziszka było odkrycie w żółtku jaja nowego składnika białkowego. Nazwano go yolkin (od żółtka). Hamuje ona śmierć komórek nerwowych u myszy, co może sprawić, że w przyszłości będzie potencjalnym lekiem dla pacjentów cierpiących na Alzheimera lub inne choroby neurodegeneracyjne.

Trzeba jeść jajka

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby jeść co najmniej 10 jaj tygodniowo (lub 1-2 dziennie). Są one wysokiej jakości białkiem, przy czym więcej w nich żółtka niż białka. Są też dobrym źródłem witamin z wyłączeniem witaminy C (witamina A), ponieważ kury wytwarzają ten składnik w swoim organizmie. Są bogate w witaminę A, E i D, a także potas, fosfor, żelazo. Dzięki temu jajka są ważnym elementem codziennego żywienia.

Cholesterol nie jest taki straszny

Pewne kontrowersje budzi zawartość cholesterolu w jajach kurzych. Jedno jajko zawiera ponad 200mg cholesterolu, podczas gdy dzienne spożycie dla dorosłych wynosi 300mg.

Należy pamiętać, że cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest niezbędny do syntezy wielu biologicznie aktywnych cząsteczek takich jak hormony płciowe, witamina D3 (i jej metabolity), glikozydy nasercowe, kwasy żółciowe. Jest niezbędna do funkcjonowania synaps, ponieważ znajduje się w błonach komórek nerwowych mózgu. Uważa się również, że odgrywa znaczącą rolę w funkcjonowaniu i utrzymaniu układu odpornościowego.

Doskonały dla dzieci

Jajka są świetne na śniadanie, i to nie tylko wielkanocne. Stabilizują poziom cukru we krwi i zachowują się jak kapsułki o przedłużonym uwalnianiu. To pozwala im utrzymać stały poziom cukru we krwi. Jest to szczególnie ważne dla dzieci w wieku szkolnym, które wymagają stałego poziomu cukru we krwi, aby wspierać naukę w godzinach szkolnych.

Dla każdego

Profesor Trziszka zaleca spożywanie jaj na miękko, z usuniętym białkiem. - Każdy powinien jeść dwa jajka dziennie. Sam mówi, że codziennie zjada trzy jajka i czuje się świetnie. Jego cholesterol też jest w normie.

Jakie jajka powinieneś wybrać?

Zwróć uwagę na pochodzenie jaj i sposób ich hodowli zanim je kupisz.

0 to produkcja ekologiczna od certyfikowanych rolników - najlepsza jakość

1 to produkcja na wolnym wybiegu

2 to hodowla w stodole;

3 to chów klatkowy

Nie ma znaczenia, jakiego koloru są jaja. Kolor jaj zależy od rasy kury, która je zniosła. Kolor jajka nie wpływa na jego wartość odżywczą ani jakość.

Warto przeczytać