Zakaz sprzedaży słodyczy i chipsów w sklepiku szkolnym miał na celu zwiększenie świadomości na temat zdrowych nawyków żywieniowych i zapobieganie otyłości. Choć idea była godna podziwu, okazała się całkowicie chybiona. Zarówno uczniowie, jak i właściciele sklepików odebrali go jako atak na ich wolność. Ograniczenie dostępu nie jest rozwiązaniem problemu. Niezdrowe produkty nie znikną na zawsze z półek. Kluczem jest oferowanie alternatyw, umożliwienie wyboru i wpajanie dzieciom odpowiednich wzorców. Rodzice mają w tej dziedzinie wiele do zrobienia. Co możesz dać swojemu dziecku do szkoły, aby było wesołe, zdrowe i pożywne?

Zdrowsze słodycze

Dzieci już w wieku trzech lat najchętniej sięgają po batoniki, ciasteczka i czekoladki. Mała ilość cukru może dostarczyć energii na krótki czas, ale większość słodyczy zawiera dużo tłuszczu i węglowodanów. Mogą one prowadzić do otyłości, problemów z koncentracją, cukrzycy, próchnicy zębów i słabej odporności. Nie oznacza to jednak, że należy je całkowicie odstawić. Te przekąski prawdopodobnie są ulubionymi przekąskami Twojego dziecka i może ono nie chcieć z nich zrezygnować. Warto podawać mu zdrowsze alternatywy. Nie musisz poświęcać całego swojego czasu na ich przygotowanie. Nie każdy ma czas lub ochotę na ich przygotowanie. Istnieje wiele gotowych opcji, które mogą zastąpić tradycyjne słodycze. Jakie są różnice między tymi produktami? Masz wiele opcji zdrowych ciasteczek, batonów i czekolad. Wśród wielu opcji znajdziesz również suszone owoce, orzechy i mieszanki.

Chrupiące przekąski

Dzieci widzą swój przysmak w kolorowej paczce wypchanej pysznymi i pachnącymi chipsami. Opiekunowie wiedzą, że to małe opakowanie zawiera mnóstwo chemii, szkodliwych tłuszczów i ogromną ilość soli. Czy można zastąpić uwielbiane przez maluchy paluszki i chrupki czymś innym? Rozwiązaniem mogą być chipsy z batatów i jarmużu, a także innych warzyw, takich jak buraki, szpinak, marchew. Są one pyszne i zdrowsze od zwykłych chipsów. Mogą Cię również zainteresować zamienniki zbóż , takie jak chrupki kukurydziane, proso czy orkiszowe lub chipsy owocowe z jabłek, bananów czy truskawek. Do jedzenia owoców i warzyw łatwo przekonać nawet najbardziej sceptyczną osobę. One również niepostrzeżenie uzupełniają witaminy, mikroelementy i inne składniki odżywcze. Dzieci powinny uczyć się zdrowych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat.

Warto przeczytać