Jakie nasiona nazywane są "złotymi faraonami"? To czarnuszka, a konkretnie pozyskiwany z niej olej. Od czasów starożytnych Egipcjan stosowany jest jako środek leczniczy o bardzo cennych właściwościach zdrowotnych. Stosowana jest jako przyprawa w kuchni i kosmetyce. Jakie właściwości posiada olej z czarnuszki i kiedy należy go stosować?

Czarny kminek dla zdrowia

Olej z czarnego kuminu, znany również jako czarny kminek, powstaje z maleńkich nasion, które zawierają ponad 100 substancji aktywnych. W czarnym kuminu jest wiele kwasów tłuszczowych, flawonoidów i fosfolipidów. Zawierają one również białka, witaminy z grupy B, flawonoidy oraz związki mineralne wapnia, magnezu, sodu, cynku. Zawierają cenne substancje takie jak białka. oleje z czarnuszki zawierają 8 z 9 niezbędnych dla człowieka aminokwasów. Ekstrakt ma właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, wzmacnia narządy, łagodzi wrzody żołądka. Tymochinon, który znajduje się w nasionach czarnuszki, to olejek eteryczny, który od czasów starożytnych był stosowany w różnych przypadkach. Wierzono nawet, że czarny kminek może wyleczyć "każdą chorobę oprócz śmierci".

Współczesne badania naukowe potwierdziły, że wierzenia starożytnych były słuszne. Choć wiele cennych substancji zawartych w czarnuszce jest wciąż nieznanych, coraz częściej pojawiają się doniesienia o jej pozytywnym wpływie na profilaktykę nowotworową. Wiadomo, że olej z czarnuszki hamuje wzrost i rozprzestrzenianie się komórek raka piersi i jelita grubego, a także chroni przed szkodliwym działaniem radioterapii. Może to być przełom w walce z rakiem.

Czym jest olej z czarnuszki?

Olej z czarnuszki, to bomba witaminowa i zdrowotna, którą warto dodać do swojej codziennej pielęgnacji. Spowalnia procesy starzenia dzięki dużej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych (w tym niezwykle cennych omega-3, 6 i 9), witaminy E i beta-karotenu, a także licznych antyoksydantów. Jest to naturalny zabieg, który może poprawić wygląd zmarszczek i nadać piękną, gładką cerę. Jest również bogaty w kwas linolowy, palmitynowy, a także rzadko spotykane w roślinach alkaloidy. Stosowany jest w kosmetyce jako składnik kremów i balsamów przeciwtrądzikowych (ze względu na właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne) czy produktów przeciwzmarszczkowych. Czarnuszka nawilża skórę i opóźnia powstawanie zmarszczek. Olej ten jest często stosowany w wcierkach do włosów w celu usunięcia łupieżu.

Jak kminek sprawdza się w kuchni? Jest to wyjątkowa przyprawa, która dodaje potrawom pikantnego smaku. Często dodaje się ją do pieczywa, serów, przetworów warzywnych oraz potraw mięsnych. Jest świetnym składnikiem marynat do pieczeni i potraw z grilla. Po uprażeniu nasiona kminku można dodawać do sałatek.

Warto przeczytać