Masa pulchnych, błyszczących owoców i warzyw, a także ogromnych rozmiarów kurczaków, schabów i szynek uginają się od półek. Są atrakcyjne i kupujemy je instynktownie. Okazuje się, że konwencjonalna produkcja żywności dąży do zwiększenia plonów oraz wielkości i jakości zwierząt hodowlanych, kosztem jakości i środowiska. Na szczęście rośnie świadomość na temat tego, co ludzie jedzą, a gospodarstw ekologicznych przybywa z każdym rokiem.

Rolnik, aby uzyskać certyfikat producenta ekożywności, musi złożyć wniosek do jednostki, która jest uprawniona do wydawania takiego dokumentu. Musi też zgłosić rozpoczęcie eko działalności do ARiMR. Specjalna komisja musi co roku kontrolować gospodarstwo, czy spełnia ono unijne wymogi. O dotacje na taką produkcję można się starać w ramach różnych europejskich programów wsparcia.

Gospodarstwa ekologiczne są nadal powszechnym zjawiskiem, mimo formalności stosowanych przez masowych producentów, którzy pędzą za zyskiem. Rolnictwo ekologiczne pozwala na hodowanie zwierząt na otwartych przestrzeniach i żywienie ich naturalnymi paszami. Na farmach przemysłowych krowy, świnie i kurczaki trzymane są w ciasnych klatkach, które nie pozwalają im widzieć światła słonecznego.

Oczywiste jest, że mięso zwierząt hodowanych w ten sposób ma mniejszą wartość odżywczą niż mięso z gospodarstw ekologicznych. Jego główny składnik, tłuszcz, jest znacznie mniej wartościowy niż mięso pochodzące od zwierząt, które były na wolnym wybiegu. Mleko pochodzące z hodowli ekologicznej jest skarbnicą wspomnianego kwasu tłuszczowego omega-3. Zawiera go nawet o 75% więcej niż to sprzedawane w sklepach. Jajka z upraw ekologicznych są wyższej jakości niż te wyprodukowane z chowu klatkowego.

Owoce i warzywa uprawiane bez chemicznych oprysków i sztucznych nawozów mają możliwość naturalnego wzrostu, wchłaniając najlepsze składniki odżywcze z ziemi i ostatecznie trafiają na stoły konsumentów jako pożywna i wartościowa żywność. Mogą być przechowywane w chłodnym, ciemnym miejscu przez kilka dni, aby zachować składniki odżywcze, takie jak witamina C, przeciwutleniacze i minerały. To więcej niż to, co można by uzyskać, gdyby były uprawiane konwencjonalnie. Warto też wybierać soki organiczne. Są one bardziej odżywcze niż konwencjonalnie uprawiane owoce i warzywa.

Na etykiecie powinien znajdować się kod jednostki wydającej certyfikat, napis "Rolnictwo ekologiczne" i podobne informacje. Nie daj się nabrać na nazwy zawierające słowa "wiejskie", "zdrowe", czy "prosto z pola". Są to często pułapki na niczego nie podejrzewających klientów.

Warto nauczyć się rozpoznawać produkty ekologiczne i wybierać je podczas zakupów. Pomoże nam to chronić zdrowie nasze i naszych bliskich. Popieramy również ochronę i zachowanie środowiska oraz zasobów naturalnych Matki Ziemi, która obdarzy nas tym, co najlepsze, jeśli nie będziemy jej przeszkadzać.

Warto przeczytać