Zwolennicy ziołolecznictwa uważają, że natura obdarzyła ludzkość różnymi roślinami, które mogą pomóc w różnego rodzaju dolegliwościach. Wiele z tych ziół istnieje od wieków, ale często są one zapomniane. Warto wrócić do korzeni i na nowo odkryć wszystkie cudowne właściwości naturalnych ziół. Jakie są właściwości i zastosowanie wolego powietrza?

Goryczka - bogactwo natury

Znana również jako libańska herbata górska lub szałwia libańska. Goryczka, rzadki gatunek dzikiej rośliny, występuje tylko w okolicach Turcji, Morza Śródziemnego i niektórych krajach afrykańskich. Można go znaleźć w górach, z dala od zanieczyszczeń i cywilizacji. Od setek lat jest używany w bałkańskich okopach jako zioło lecznicze. Po raz pierwszy został opisany w I wieku n.e. W czasach starożytnych stosowano ją do przyspieszenia gojenia się ran i regeneracji u żołnierzy. Stosowali ją również greccy pasterze podczas wypasu swoich owiec. Był również szeroko stosowany w medycynie ludowej. Wynika to z jego dobroczynnego wpływu na organizm człowieka. Gojijnik jest bogaty we flawonoidy, tianiny i olejki eteryczne. Zawiera również antyoksydanty, flawonoidy i wiele minerałów, takich jak żelazo, magnez i cynk, potas i sód.

Dlaczego ważne jest, aby pić gojijnik

Goryczka ma wiele właściwości prozdrowotnych. Jest świetnym naturalnym środkiem zapobiegającym chorobie Alzheimera, oraz demencji starczej. Pomaga poprawić sprawność umysłową poprzez usuwanie złogów białkowych z mózgu. Wspomaga również układ sercowo-naczyniowy i odpornościowy, a także zwalcza choroby nerek, wątroby. Ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, a także przeciwgrzybiczne. Odtruwa również organizm, pozwalając mu uwolnić toksyny i chroniąc przed nawracającymi stanami zapalnymi. Przywraca równowagę organizmu, wzmacniając go i naprawiając po urazie, stresie lub zwiększonym wysiłku. Coyote może poprawić nastrój i uspokoić. Uważany jest również za afrodyzjak.

Jak przygotować napar z kojota

Najlepiej użyć całego goździka, aby czerpać korzyści z jego dobroczynnych właściwości. Ten odżywczy napar jest łatwy do przygotowania i przypomina parzenie zwykłej herbaty. Wystarczy dodać 2 łyżeczki rozdrobnionej rośliny do wrzącej wody i pozostawić pod przykryciem na 5-10 minut. Można również przygotować napar, gotując wodę i dodając do niej ziele. Po zagotowaniu dodajemy wodę do garnka i gotujemy przez 3 minuty. Napój ten ma wyraźny aromat. Można go pić jako pojedynczy napój lub posłodzić miodem lub syropem klonowym. Herbatę z goryczki można pić również na zimno. Jest idealna do gaszenia pragnienia po schłodzeniu. Ważne jest, aby przyjmować zioło regularnie, aby zobaczyć jego efekty. Jedna filiżanka dziennie jest wystarczająca dla większości osób. Jeśli jednak mamy konkretne dolegliwości lub chcemy je leczyć, warto przyjmować zioło częściej, nawet trzy razy dziennie.

Warto przeczytać