Która kuchnia jest najzdrowsza? Choć trudno określić, która kuchnia ma największy wpływ na nasz organizm, wielu ekspertów od żywienia poleca kuchnię orientalną. Warto włączyć do swojego codziennego menu dania azjatyckie, ponieważ stają się one coraz bardziej popularne w Polsce. Jakie korzyści płyną z kuchni orientalnej? Z jakich składników powstaje kuchnia orientalna i do jakich potraw można je wykorzystać?

Zalety kuchni orientalnej

Liczne badania wykazały, że spożywanie diety azjatyckiej jest dobre dla zdrowia i urody. Statystyki z takich krajów jak Tajlandia, Korea czy Japonia pokazują, że nadwaga praktycznie nie występuje. Kraje te mają wiele do zaoferowania: unikają czerwonego mięsa, preferują smażone ryby lub drób; nie jedzą nabiału, a na deser częściej niż inni wybierają świeże owoce. Korzystne dla zdrowia są również oleje roślinne, takie jak olej sojowy, kokosowy i sezamowy.

Silnym wsparciem jest bogate zastosowanie ryżu w kuchni orientalnej - nie tylko w przypadku sushi. Jest on bogaty w skrobię, która jest źródłem energii i zawiera wiele mikroelementów, takich jak wapń i żelazo. Te małe ziarenka są niskokaloryczne, regulują gospodarkę wodną organizmu i są wielkim sprzymierzeńcem dla osób z nadciśnieniem. Na świecie istnieje około 150 odmian ryżu. Oznacza to, że każdy może znaleźć ten, który jest dla niego najlepszy. Piękno kuchni orientalnej polega na możliwości zastąpienia jednego składnika innym. makaron ryżowy lub mleko sojowe, ryż lub mleko kokosowe mogą być użyte w wielu daniach. Dzięki temu można wyzwolić swoją kulinarną kreatywność i nadać każdej potrawie nowy wygląd.

Dania orientalne. Warto je spróbować.

Jak wygląda codzienne menu kuchni orientalnej? Opiera się ono głównie na tradycyjnych daniach, których podstawą są świeże warzywa, soja i jej przetwory. Mieszkańcy Azji uwielbiają sezonowe warzywa. Wiosną i latem lubią groszek cukrowy i białą rzodkiew, natomiast zimą i w chłodniejszych porach roku preferują kapustę, marchew i pory. Warzywa te są bogate w witaminy i mikroelementy. Jednak równie ważny jest sposób ich przygotowania. Azjatyccy mistrzowie kuchni gotują warzywa w woku lub na parze. Dzięki temu wszystkie składniki odżywcze zostają zachowane w potrawach. Kuchnia orientalna jest lekkostrawna i zdrowsza.

Soja i jej produkty, takie jak tofu, tempeh czy pasta miso, to kolejny ważny składnik kuchni orientalnej. Mogą być stosowane jako zamiennik mięsa, często występują w zupach, sałatkach, a nawet deserach ze względu na wysoką zawartość białka roślinnego. Soja jest dobrym źródłem witamin z grupy B oraz wapnia, magnezu i błonnika, dzięki czemu ułatwia zachowanie zdrowia i utrzymanie zdrowej linii. Nie od dawna wiadomo, że soja pomaga kobietom regulować hormony i łagodzić objawy menopauzy. Korzyści zdrowotne soi mogą obejmować również właściwości przeciwnowotworowe.

Warto przeczytać