Każdy sklep może sprzedawać produkty, które otrzymały certyfikat ekologiczny. Jak to wygląda w przypadku mięsa? Czy w ich kontekście możemy też mówić o gospodarstwach ekologicznych? Jakie wymagania musi spełniać gospodarstwo? Jakie są podstawy eko-mięsa? Zapraszamy do dalszej lektury!

Mięso ekologiczne - co to znaczy?

Choć używanie terminu "mięso ekologiczne" może wydawać się absurdalne, to w rzeczywistości nie jest on pozbawiony znaczenia. Termin ten odnosi się do konkretnej metody hodowli zwierząt i może być stosowany tylko w certyfikowanych gospodarstwach. Gospodarstwa ekologiczne to małe, rodzinne gospodarstwa, w których zwierzęta są trzymane w małych grupach, mają dostęp do pastwisk i wybiegów, a ich pożywienie jest wolne od antybiotyków, hormonów wzrostu czy substancji odżywczych. Pasze ekologiczne, wolne od organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO), służą jedynie do ich odżywiania. Nie powodują one nadmiernego przyrostu masy ciała ani nie poprawiają ich witalności.

W gospodarstwie nie może być prowadzony proces tuczu. Jest to jedno z najważniejszych kryteriów, aby otrzymać certyfikat ekologiczny. Standardowy chów trwa w przypadku drobiu około 6-7 tygodni, a w przypadku wieprzowiny 3-4 tygodnie. Gospodarstwa ekologiczne mają jednak wydłużony czas odchowu nawet do 11 tygodni. Dlaczego jest to tak ważne? Po pierwsze, jedzenie. A raczej jego nadmierna ilość. Zwierzęta ze zwykłych gospodarstw nieczęsto otrzymują pasze modyfikowane genetycznie czy hormony wzrostu. Gospodarstwa ekologiczne zakazują takich dodatków, zwierzęta trzymane są w czystych i bezpiecznych warunkach, a także mają możliwość poruszania się po terenie gospodarstwa.

Jak produkowana jest ekologiczna wołowina?

Jakie czynniki wpływają na jakość spożywanego przez nas mięsa? Na pierwszym miejscu jest sposób jego produkcji. Mięso ekologiczne jest bardziej wartościowe od masowo "produkowanego", jest po prostu lepsze - właściciele stawiają na jakość, a nie na ilość, maksymalizację zysków czy zdobycie przewagi konkurencyjnej na rynku. Zwierzęta karmione są paszą wyprodukowaną ze składników pochodzenia roślinnego (np. Otręby można kupić bezpośrednio w gospodarstwie lub certyfikowane. Gospodarstwa ekologiczne muszą również spełniać określone kryteria, takie jak dobre praktyki produkcyjne (GMP) lub dobre praktyki higieniczne (GHP span>).

Rolnictwo ekologiczne nie dopuszcza profilaktycznego stosowania antybiotyków i innych leków. Leczenie odbywa się przy użyciu najbardziej naturalnych metod. W przypadku drobiu i świń najlepszym sposobem na wzmocnienie odporności jest podawanie im ziół i przypraw. Zwierzęta, gdy podrosną, wypuszczane są na specjalnie przygotowane "zdrowe pastwiska". 

Warto przeczytać