Ponad 5 tysięcy lat temu zielona herbata i jej cudowne właściwości stały się znane w Chinach. Liście herbaty były najpierw eksportowane do Azji, skąd ostatecznie dotarły do Europy i innych części świata. W związku z prowadzonym przez nas zdrowym stylem życia, zielona herbata staje się coraz bardziej popularna w Polsce. Pomaga nam utrzymać zdrową wagę i zapobiega wielu chorobom. Chociaż mamy więcej informacji na temat zdrowotnych właściwości zielonej herbaty, niewiele osób wie, że istnieją dziesiątki jej odmian. Różnią się one miejscem pochodzenia, dostępnością i czasem suszenia, a także zawartością (niektóre są częściowo z łodygi lub pączków) oraz ilością światła słonecznego, które otrzymują w sezonie wegetacyjnym. Wszystkie są inne, bo nie podlegają fermentacji. Liście każdej z nich są suszone zaraz po zebraniu. Dzięki temu zachowują więcej cennych właściwości. Przyjrzymy się trzem najbardziej znanym odmianom zielonej herbaty.

Bancha

Ta zielona herbata powstaje z liści Camellia sinensis. W Polsce znana jest również jako "chińska herbata". Jednak jej uprawa jest obecnie szeroko rozpowszechniona (nawet poza granicami Państwa Środka). Bancha jest spokojniejsza niż herbaty z wczesnych zbiorów, ponieważ liście zbierane są dopiero jesienią i zimą. Osoby na programie odchudzającym mogą po nią sięgnąć ze względu na dużą zawartość witamin i minerałów, w tym witaminy A, niacyny i wapnia. Każdemu, kto przechodzi przez okres rekonwalescencji, zaleca się jej picie. Nie są to jedyne osoby, które mogą skorzystać z zielonej herbaty Bancha. Jest ona bogata w fluor, który pomaga zapobiegać próchnicy zębów i nieświeżemu oddechowi. Nie powoduje natomiast zgagi i ma odczyn zasadowy, co jest zaletą dla osób z nadkwasotą.

Kukicha

Ta odmiana zielonej herbaty przybyła aż z Japonii. Jej nazwa to "kuki", co dosłownie oznacza "kij" po japońsku. Odnosi się to do liści, ale także łodyg i pączków. Nie ma ona działania pobudzającego jak inne herbaty liściaste. Dzieje się tak dlatego, że zawiera najwięcej kofeiny. Zamiast tego ma właściwości antyoksydacyjne i łagodzące. Zalecana jest dla osób, które mają wysokie ciśnienie krwi, problemy ze snem lub po prostu żyją w dużym stresie. Można ją mieszać z sokiem lub mlekiem. Jednak odpowiednio zaparzona (w temperaturze 60-80degC) zachwyci swoim subtelnym, lekko słodkim smakiem.

Sencha

Jest to najbardziej popularny i znany rodzaj zielonej herbaty. "Sencha" to po prostu japońskie tłumaczenie "duszona herbata", które odnosi się do metody produkcji tej herbaty. Po zebraniu, liście herbaty są zwijane i suszone. Sencha, podobnie jak Kukicha ma silne właściwości antyoksydacyjne i wspomaga trawienie (co wyjaśnia, dlaczego najlepiej pić ją po posiłku). Zawarte w niej taniny i katechiny spowalniają proces starzenia się i eliminują wolne rodniki, które mogą powodować raka. Popularność senchy wśród diabetyków wynika z "bitterów", które znajdują się w naparze . Hamują one wzrost poziomu cukru we krwi. Badania pokazują również, że Sencha może pomóc w spalaniu większej ilości tłuszczu podczas treningów.

Warto przeczytać