Biały cukier to biała śmierć! Nagłówki gazet krzyczały "Biały cukier to biała śmierć!". Kilka lat temu dietetycy podnieśli alarm. Dwie łyżeczki cukru w herbacie. Do posłodzenia gorzkiej kawy są dwie łyżeczki. Ciasteczko. A w weekend imieniny dla najlepszej przyjaciółki. Spójrzmy prawdzie w oczy: unikanie cukru jest dziś bardzo trudne. Mamy z nim do czynienia codziennie. Możliwe jest znalezienie zdrowszej alternatywy. Dowiedz się więcej o cukrze kokosowym i jego licznych zaletach!

Jak powstaje cukier kokosowy?

Czy cukier kokosowy jest wytwarzany z orzechów kokosowych? Nie jest. Cukier kokosowy jest wytwarzany z pączków palmy kokosowej. Gotuje się je w dużych garnkach, aż wytrąci się prawie cała woda. Po ostygnięciu zamienia się w karmelową substancję podobną do brązowego cukru. Z tego powodu jest używany w krajach azjatyckich jako naturalny słodzik. Jest szeroko wykorzystywany w przemyśle spożywczym ze względu na wiele korzyści i ciekawy smak.

Jesteśmy nieustannie bombardowani wiadomościami o nowych substancjach słodzących, które twierdzą, że są zdrowsze, ale warto przyjrzeć się bliżej faktom. Czy cukier kokosowy jest faktycznie korzystniejszy dla naszego organizmu? Trudno powiedzieć, ponieważ zarówno biały cukier, jak i cukier z palmy kokosowej mają taką samą zawartość kalorii i węglowodanów. Jest też bardzo podobny do innych słodzików, takich jak miód, syrop klonowy, miód czy syrop z brązowego ryżu. Warto spróbować jeszcze raz.

Zalety cukru kokosowego.

Cukier kokosowy jest świetną alternatywą dla białego cukru. Ma niski glikemiczny (IG 35) i naturalnie występujące enzymy, które spowalniają wchłanianie. Spożywanie cukru kokosowego nie powoduje skoku glukozy we krwi, więc jest bezpieczny do stosowania przez diabetyków lub osoby, które bardzo uważają na poziom cukru. Jest niezbędny dla osób z cukrzycą, zarówno typu 1 jak i 2, a ze względu na bogactwo witamin, minerałów może być stosowany jako zdrowy słodzik. W jakiej formie można kupić cukier kokosowy w sklepach? Cukier kokosowy dostępny jest w granulkach lub kostkach, które wyglądem bardzo przypominają cukier trzcinowy. Występuje jednak również w formie płynnej. Dzięki temu jest chętnie wykorzystywany w cukiernictwie i kuchni.

Cukier kokosowy - czy na pewno jest dla Ciebie zdrowy?

Jego głównym składnikiem jest sacharoza, która odpowiada za słodycz. Jednak w cukrze kokosowym znajduje się wiele innych składników odżywczych, w tym potas, cynk i żelazo. Jest bogaty w antyoksydanty i cenne dla organizmu aminokwasy. Co więcej, nie posiada żadnych sztucznych barwników i smakuje lepiej niż stewia i cukier trzcinowy. Ten naturalny słodzik ma przyjemny aromat, który przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom karmelu i kokosa.

Warto przeczytać