Nie jest tajemnicą, że żywność produkowana na dużą skalę często zawiera niepotrzebne dodatki. Wszystkie te dodatki mają na celu uatrakcyjnienie żywności i zachęcenie klientów do jej zakupu. Wiele z tych składników może mieć negatywne skutki dla zdrowia. Najlepiej nie eksperymentować, zwłaszcza jeśli chodzi o chleb i inne artykuły pierwszej potrzeby. Do pieczenia chleba nie potrzeba nawet specjalnych umiejętności czy sprzętu.

Dlaczego warto piec chleb w domu?

Jedną z wielu korzyści z bycia piekarzem jest wspaniały aromat, który wypełnia dom i przyciąga wszystkich członków rodziny. Oczywiste jest, że domowy chleb będzie zdrowszy niż kupiony w sklepie. Będzie zawierał tylko niezbędne składniki i można go mieszać, tworząc różne kombinacje w zależności od upodobań i potrzeb. Będzie to świetna opcja dla osób z nietolerancjami pokarmowymi, takimi jak celiakia, a także dla tych, którzy chcą schudnąć lub zacząć lepiej się odżywiać.

W dzisiejszych czasach trudno jest znaleźć wysokiej jakości chleb. Nawet jeśli gotowy chleb ma wiele ulepszaczy, szybko traci swoją świeżość. Domowy chleb pieczony może przetrwać nawet siedem dni. Okazuje się, że nadal jest tańszy od swojego sklepowego odpowiednika.

Samodzielne pieczenie chleba

Pieczenie chleba w domu nie wymaga specjalnego pieca. Wystarczy, że masz domowy piekarnik. Możesz zagnieść ciasto ręcznie lub użyć robota kuchennego. Podstawowy przepis składa się z mąki, wody, soli, drożdży lub zakwasu. Chleb razowy jest zdrowszą opcją, ponieważ zawiera cenne witaminy i mikroelementy. Mąka razowa, pełnoziarnista lub pełnoziarnista to dobre opcje. Bazę ciasta możesz też zrobić z mąki pszennej (najlepiej wyższej jakości: 550, 665, 750) lub mieszając różne rodzaje w odpowiednich ilościach. Dla osób nietolerujących glutenu najlepszymi mąkami będą mąki gryczana i ryżowa. Do domowego chleba warto dodać nasiona lnu, pestki dyni i słonecznika, a także sezam, sezamki, chia, kminek, otręby. Można też użyć gotowej przyprawy do chleba, która zawiera kminek, kolendrę i koperek. Można też uczynić go mniej suchym, dodając orzechy, puree bananowe i suszone owoce. Chleb może być robiony z różnymi modyfikacjami i za każdym razem będzie smakował nieco inaczej.

Bez względu na to, jaki będzie przepis, zakwas jest koniecznością. To właśnie zakwas nadaje chlebowi niepowtarzalny charakter. Jest on cięższy i bardziej sycący. Warto kupić gotowy chleb na zakwasie, aby zaoszczędzić czas i wysiłek. Samodzielnie upieczony chleb najlepiej przechowywać w lnianym woreczku lub owinięty ściereczką, co przedłuży jego świeżość.

Warto przeczytać